• Parfemi
    • Kozmetika
      • Make-up
      • SVE ZA NJEGU
    • SAVJETI ZA LJEPOTU
    • KUPNJA NA LIJEPA.HR
      • NAJCIJENA
    • Home
    • Savjeti za ljepotu
    • NJEGA KOŽE LICA PO GODINAMA

    NJEGA KOŽE LICA PO GODINAMA

    admin | 9 studenoga, 2020 |

    Koža je naš najveći i najizloženiji organ. Koža sve pamti pa u nekim godinama (kod nekih u ne tako kasnim) sve naplati.  Pravilna njega kože lica od izrazite važnosti, ako želimo što duže zadržati mladoliki izgled i ako želimo polagano, dostojanstveno stariti. Brojni unutarnji i vanjski faktori utječu na proces starenja. Na neke vanjske možemo djelomično utjecati, poput izloženosti sunčevim zrakama, ali postoje unutarnji faktori, ponajviše genetika, na koju ne možemo utjecati. 

    DVADESETE

    U dvadesetima se još uvijek borimo s posljedicama puberteta. Pojačani rad hormona, lučenje masnoće, dovodi do produžavanja borbe s aknama, bubuljicama, miteserima… Kad prođu posljedice odrastanja i razvijanja, najčešće je potrebna samo redovita, kvalitetna njega, koja uključuje hidratantne kreme i obavezno(!) odstranjivanje šminke nježnim odstranjivačima prilagođenima tipu kože. 
    Iako u dvadesetima još ne razmišljamo o starenju kože, dvadesete su najbolje godine za stvaranje dobrih temelja za prevenciju starenja u starijim godinama. Odabir životnog stila (bez alkohola i cigareta, zdrava prehrana i redovita tjelovježba) i pravilne njege lica u dvadesetima pomoći će u borbi protiv starenja kože. Za ovu dobu skupinu važno je naglasiti kako od 25. godine života dolazi do smanjenja razine kolagena, koji je zaslužan za mladolik  i zategnut izgled, stoga od 25. godine kreće bitka sa starenjem. 
    Kako odgoditi starenje i kako produžiti pojavljivanje prvih bora čitajte u nastavku.

    TRIDESETE

    Tridesete su godine kada se definitivno trebamo ozbiljnije posvetiti njezi kože lica i dobro razmisliti činimo li dovoljno kako bi zaštitili kožu od nepovoljnog utjecaja, ali i štetnih sastojaka u kozmetici. Kada dođemo u tridesete, razina hormona, elastina i kolagena se smanjuje pa koža postaje sve tanja i osjetljivija.

    Ono što je najbitnije u odgađanju neizbježnog jest krenuti na vrijeme: već u tridesetima valja razmišljati o jačanju zaštitne barijere kože te u svoju rutinu uvesti hijaluron i vitamin C. 

    U toj borbi pomaže i vitamin C, koji će se uz to pobrinuti da na vašem licu nema hiperpigmentacija i tamnih mrljica, a došlo je i vrijeme za njegu obogaćenu hijaluronom i retinoidima. Također, kako su tridesete godine u kojima se nježna koža oko očiju počinje stanjivati, krema za njegu upravo tog područja trebala bi se trajno nastaniti u kozmetičkim torbicama.

    U 30-tim godinama javljaju se se prve bore, najviše zbog izlaganja suncu bez zaštite, pa dolazi do fotostarenja. Da se ono zaustavi, treba birati odgovarajuću kremu za dnevnu njegu sa SPF> 25. Poželjno je i da preparati za dnevnu njegu sadrže hijaluronsku kiselinu, C vitamin i cink, dok bi preparat za večernju njegu (samo ukoliko se ne planira trudnoća!), trebao sadržavati i A vitamin koji potiče obnovu stanica.
    Tridesete su godine u kojima koža lica počinje pokazivati prve vidljive znakove starenja. U dobi oko 35 godina, stanice postaju lijene i usporavaju se pa proces izmjene treba malu pomoć. Pojavljuju se fine linije i bore a boja kože postaje neujednačena, kao posljedica svakodnevnog izlaganja UV zračenju, čak i ako savjesno koristite svoj SPF faktor zaštite. Počinju se razvijati smeđe mrlje i bore, naročito kod pušača i ljubitelja sunčanja, i kod onih koji nisu do sada dovoljno brinuli o svojoj koži.

    Primjerice, svjetlija koža sklonija je javljanju bora u ranijoj dobi, dok su kod osoba tamnije puti vrlo česta pojava hiperpigmentacije.

    ČETRDESETE

    Sa smanjenjem razine estrogena, koža postaje suha, a bore izraženije. Preporučuje se korištenje preparata koji sadrže peptide, antioksidanse i hijaluronsku kiselinu, koja tamne mrlje na licu čini manje vidljivima. Proizvodi s Q10 koži vraćaju elastičnost, a poželjno je u njegu uključiti i maske za lice koje sadrže proteine i vitamine C i E. Nikako se ne smije zanemariti područje oko očiju, jer je koža oko očiju vrlo tanka i osjetljiva, a i u tom dijelu su bore najizraženije. Okoloočna krema se nikad ne preskače, kao što ne nikad ne utrljava, nego nježno utapkava u kožu.

    PEDESETE

    S padom razine estrogena koža gubi sposobnost samostalnog zadržavanja vlage, koža postaje opuštena, a bore sve dublje. Preporučuju se proizvodi bogati hijaluronskom kiselinom, omega masnim kiselinama, ureom i glicerolom, kako bi se u kožu unijela vlaga. Poželjna je i masaža lica koja stimulira mišiće lice i na taj način se bori protiv djelovanja gravitacije. Proizvodi na bazi ulja bogati su antioksidansima,  proizvodi s vitaminima C i K učinkoviti su protiv vidljivih kapilara, dok vitamin A potične sintezu kolagena.

    Svim tipovima kože i svim starosnim skupinama preporučuje se napraviti piling 1 – 2 puta tjedno, kako bi aktivni sastojci kreme mogli lakše i dublje prodrijeti u kožu.


    Popularni članci

    Otkrijte s nama tajne korejske ljepote

    Suhi šamponi - Djeluju li i koji su najbolji

    Savjeti za stvaranje savršene božićne atmosfere

      • No translations available for this page
        Cookies & GDPR
        Kako bismo pružili najbolju moguću uslugu, koristimo tehnologije kao što su kolačići za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na ove tehnologije omogućit će nam obradu podataka kao što je ponašanje pregledavanja ili jedinstveni ID na ovoj web stranici. Neslaganje ili povlačenje privole može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.
        Funkcionalni Uvijek aktivni
        Tehnička pohrana ili pristup je strogo nužan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju je sudionik ili korisnik izričito zatražio ili isključivo za potrebe prijenosa komunikacije putem elektroničke komunikacijske mreže.
        Preferencije
        Tehnička pohrana ili pristup nužni su za legitimnu svrhu pohrane preferencija koje pretplatnik ili korisnik ne zahtijeva.
        Statistički
        Tehnička pohrana ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe. Tehnička pohrana ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.
        Marketing
        Tehnička pohrana ili pristup nužni su za izradu korisničkih profila za slanje oglasa ili za praćenje korisnika na web stranici ili na više web stranica u slične marketinške svrhe.
        Upravljajte opcijama Upravljanje uslugama Manage {vendor_count} vendors Pročitajte više o ovim svrhama
        Urediti
        {title} {title} {title}