admin | 24 travnja, 2023 |
Nošenje SPF-a je nedvojbeno najzanemareniji dio njege kože, a zapravo bi krema sa SPF-om trebala biti ključna u vašoj rutini njege kože.
Kontinuirano izlaganje kože UV zračenju može uzrokovati oštećenje kože, bore, opekline od sunca, pa čak i rak kože. Budući da izlaganje suncu ne možemo izbjeći, najbolje je (između ostalih metoda zaštite) kožu zaštititi kremom za sunčanje.
↓OBAVEZNO PROČITATI↓
Zašto je zaštita od sunca najvažnija stvar ljeti, koja je razlika između UV-A i UV-B zraka, kako znati koliko dugo smijete biti na suncu, koliko kreme se nanosi i kada …
SAZNAJTE OVDJE.
SPF faktor (broj) na proizvodima odnose se na zaštitu od UVB zraka. Taj isti proizvod ima 3 puta manju zaštitu od UVA zraka.
SPF faktor može biti: nizak (6 – 10), srednji (15 – 25), visoki (30 – 50) i vrlo visoki (50+).
Kalkulator zaštite: PRIPRODNA ZAŠTITA KOŽE x SPF = DULJINA SIGURNOG BIVANJA NA SUNCU (MIN)*
prirodna zaštita svijetle kože je oko 10 minuta, maslinaste kože oko 15 minuta, a tamne oko 20 minuta.
*Izračun vrijedi u idealnim laboratorijskim uvjetima.
engl. Broad Spectrum
Obratite pažnju da je krema koju kupujete označena kao širokog spektra ili pokazuje da pruža zaštitu od UVA i UVB, jer su obje vrste zraka štetne i mogu pridonijeti starenju kože i nastanku raku kože.
Kojim brendovima proizvoda za zaštitu od sunca naši kupci najviše vjeruju? SAZNAJTE OVDJE.
SVE O MINERALNIM I KEMIJSKIM KREMAMA ZA SUNČANJE → kada i tko ih treba koristiti te koje su im prednosti i nedostaci SAZNAJTE OVDJE.
Koji vrstu kreme za sunčanje odabrati ovisi o vašem tipu kože (opisano dalje u članku).
Općenito, mineralne kreme otpornije su i dulje traju na koži pa se preporučuju onima koji se bave sportom na otvorenom ili provode puno vremena na suncu.
… se znojite toliko da vam svaka krema “slikzne” s lica pa će tako i krema s SPF-om.
… ako tijekom dana niste u mogućnosti “nadograditi” zaštitni faktor, a bit ćete izloženi suncu.
PRIJEDLOGE LAGANIH PUDERA ZA LICE SA SPF → SAZNAJTE OVDJE.
Ako imate suhu kožu potražite kreme koje sadrže hidratantne sastojke, kao što su glicerin (prirodni šećerni alkohol koji pomaže u zadržavanju vlage), hijaluronska kiselina (prirodni protein koji zadržava vlagu) i ceramidi (prirodni spojevi u koži koji zadržavaju vlagu).
Osobama s masnom kožom preporučuju se lagane i brzoupijajuće kreme s mat završetom, koje kožu neće ostaviti sjajnom. Također, bolje im odgovaraju kemijske kreme za sunčanje u odnosu na mineralne, budući da je kemijska krema za sunčanje suša od mineralne kreme za sunčanje.
Kod kože sklone aknama važno je izabrati kremu, koja je nekomedogena (nema tendenciju začepljivanja pora).
Ako imate normalnu kožu, vjerojatno možete koristiti bilo koju kremu za sunčanje koju želite. Dakle, sve se svodi na osobne preferencije i ono što dobro djeluje na vašoj koži.
Osobe s mješovitom kožom imaju tendenciju da imaju i masna i suha područja na licu, stoga se preporučuje da koriste laganu, bezuljnu i nekomedogenu kremu za sunčanje na bazi gela.
Mineralne kreme za sunčanje manje iritiraju kožu od kemijskih filtera, a mogu ih koristiti i osobe s rosaceom, ekcemom ili alergijama na mirise ili konzervanse. Osobe s osjetljivom kožom također bi trebale izbjegavati proizvode s mirisima ili drugim dodacima koji mogu iritirati kožu.
A sad kad znate kako izabrati najbolju za sebe, nemate izlike to ne i učiniti.